افزایش طول عمر باتری لب تاب

افزایش طول عمر باتری لب تابخرابی های باتری لپ تاپ:

خرابی های باتری مختلف هستند اما شایع ترین انها عبارتند از:

1: دشارژ شدن سریع سلول(باطری سریع خالی می شه):خوب این ایراد اولین مشکل کلی و فراگیر میباشد و مشکل عموما از سلول های باطری می باشد

2: باتری خیلی دیر شارژ می شود. در این حالت مولکول ها و اتم ها درون سلول به هم می چسبند و ذرات بزرگ تر یا سلول ها ی بزرگ تری را تشکیل می دهند که به این راحتی باردار نشده و ولتاژ نمی گیرند.

3: باطری کامل شارژ نمی شود(روی یک درصد خاص ثابت می شود)

انواع باتری های نوت بوک:

باطری های نیکل کادمیومی (NiCAD) اولین نوع از باطری های قابل شارژی بودند که به صورت عمده در لپ تاپ های قدیمی مورد استفاده قرار گرفتند. برخی از لپ تاپ های قدیمی تر هنوز از چنین باطری هایی استفاده می کنند. آن ها قادر به تامین توان به مدت حداکث دو ساعت هستند اما میزان توانایی آن ها در نگهداری توان پس از هر بار شارژ کاهش می یابد. دلیل این امر، چیزی به نام اثر حافظه است. تنها راه جلوگیری از بروز این اشکال این است که قبل از شارژ مجدد باطری را کاملا تخلیه نمایید.

باطری های نیکل متال هایبرید (NiMH) پلی بین باطری های نیکل کادمیومی و باطری های جدیدتر لیتیوم یونی (LiIon) هستند. این باطری ها قادر هستند تا توان را برای مدت بیشتری نگاهداری کنند. اما باطری های نیکل متال هایبرید دارای طول عمر کمتری نسبت به باطری های نیکل کادمیومی بوده و همچنان از اثر حافظه رنج می برند. اما این اثر در آن ها کمتر از انواع دیگر باطری ها است.

باطری های (لیتیوم یونی) امروزه به طرز شگفت آوری محبوبیت پیدا کرده اند. شما می توانید آن ها را علاوه بر لپ تاپ ها در اکثر دستگها امروزی مانند موبایل و تبلت و ..... ببینید. دلیل محبویت این باطری ها توانایی بالای آن ها در ارایه توان بیش از سایر انواع باطری ها است. باطری های لیتیوم یونی در حال حاظر باطری های استاندارد برای کامپیتورهای لپ تاپ هستند. آن ها سبک بوده و دارای طول عمر بالایی می باشند. این باطری ها از اثر حافظه رنج نمی برند و می توانند در هر زمانی و به صورت تصادفی شارژ شوند.

عواملی که میتواند به افزایش طول عمر باطری لپ تاپ کمک کند

مطلب زير مربوط به باطريهاي ليتيوم يون است . ولي بعضي از موارد آن در مورد ديگر باطريها نيز صدق مي كند.

در مورد باطريهاي ليتيوم يون اطلاعات زيادي وجود دارد. همينطور تصورات غلطي هم درمورد اين نوع باطريها وجود دارد.

يك تخليه كامل اثر بدی روي عمر باطري لیتیوم یون مي گذارد

هيچ وقت تا صفر درصد واقعی باطري را تخليه نكنيد چرا كه اين كار مي تواند باطري شما را بلا استفاده كند از اصلی ترین عاملی که میتواند باعث خرابی سلولهای داخل باتری لپ تاپ شوند دشارز عمیق است. یعنی باتری به صورت کامل تخلیه بشود. چون در این حالت یک سلول ممکن است چند ثانیه  زود تر از بقیه تخلیه کامل بشود و توسط سلولهای مجاورکه هنوز تخلیه کامل نشده اند تو شارز معکوس قرار بگیرد و  سریعا این سلول خراب میشود.

منظور از صفر در صد واقعی چیست: خود ویندوز تنظیماتی  از پیش تعریف شده در قسمت مربوط به باتری دارد که وقتی باتری  به مقدارهفت درصد از شارز کامل  خود برسد به کاربر مقدار صفر درصد را نشان داده و سیستم را  به اجبار خاموش میکند و این مقدارهفت درصد  توسط کاربر قابل تعقیر میباشد و اگر مقدار را تعقیر بدید و صفر کنید به احتمال بسیار زیاد باتری با اولین تخلیه کامل خراب خواهد شد  .اما باز  جهت اطمینان بیشترمیتوانید مقدار هفت درصد را افزایش بدهیدو مثلا مقدار ده یا بیست درصد را قرار دهید تا وقتی باتری به این عدد رسید لپ تاپ با نمایش مقدار صفر در صد سیستم را خاموش کند یا میتوانید  به عدد هفت در صد پیشنهادی و از پیش تعریف شده ویندوز دست نزنید  و در عوض عادت كنيد باطري را موقعي كه به ۱۰ تا ۲۰ درصد ظرفيت  نمایش داده شده مي رسد شارژ كنيد تا خیالتان از خرابی یکباره باتری راحت باشد.

*در صورتي كه زماني طولاني از برق شهر استفاده مي كنيد مي توانيد با جدا كردن باطري و قرار دادن آن در يك مكان خشك و خنك با ميزان شارژ ۴۰% عمر کلی باتری را کمی افزایش بدهید.

*توجه داشته باشین مدت زمان عمر مفید یک باتری از زمان تولید در حدود میانگین دو سال میباشد و این مدت زمان ربطی به استفاده کردن یا استفاده نکردن شما از باتری ندارد و بعد این مدت باتری فاسد میشود و از مقدار ظرفیت باتری کاسته میشود پس به هیچ وجه از باطری هایی که مدت زیادی از تولید آن ها گذشته است استفاده نکنید. حتی اگر بسته باطری را به تازگی نیز خریده باشید اما تاریخ تولید آن مربوط به چند سال قبل باشد، این باطری چندین سالی را در قفسه مغازه قرار داشته است. این گونه باطری ها مدت زیادی عمر نخواهند کرد. پس هنگام خرید حتما دقت کنید، زیرا تاریخ تولید در این باطری ها واقعا مهم است. علاوه بر اين باطري ها بين ۳۰۰ تا ۸۰۰ شارژ و دشارژ دوام مي آورند که میتوانید طی مدت این دو سال استفاده کنید.

 

شرکت پارس ایراکام ارائه دهنده گارانتی و خدمات در زمینه انواع ماشینهای اداری پاسخگویی نیازهای شما می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فنی با ایراکام تماس حاصل فرمایید.