نحوه و مکانیزم کارکرد پرینترهای لیزری سیاه و سفید

نحوه و مکانیزم کارکرد پرینترهای لیزری سیاه و سفیدشرکت پارس ایراکام ارائه دهنده گارانتی و خدمات در زمینه انواع ماشینهای اداری در جهت ارتقا سطح دانش شما سروران گرامی، اقدام به نگارش مقاله ای جامع در خصوص نحوه عملکرد پرینترهای لیزری سیاه و سفید نموده است.

در پرینتر های لیزری چندین قطعه و قسمت مهم در فرایند چاپ دخیل هستند. اولین قسمت که وظیفه تغذیه و کشیدن کاغذ را برعهده دارد اصطلاحا پیکاپ اسمبلی (Pickup Assembly)  نامیده می شود. بعد از کشیدن و رسیدن کاغذ به یک نقطه ثابت فرایند اصلی چاپ با حضور 5 قسمت مهم انجام می پذیرد. لازم به ذکر است که اساس کار پرینترهای لیرزی بر مبنای بارهای الکتریکی مثبت و منفی میباشد. نام و نقش هر یک از این 5 قسمت بدین شرح است:

1-      فرمتر(Formatter) که در حکم مغز پرینتر ایفای نقش می کند و علاوه بر اعمال هماهنگی بین تمامی قطعات (در فرایند چاپ، در آماده سازی اولیه دستگاه و نیز تشخیص کد های خطا (error)) وظیفه دریافت اطلاعات از کامپیوتر و متعاقبا تبدیل و ترجمه برای دستگاه و نهایتا ارسال برای قسمت های دخیل در چاپ را بر عهده دارد. ضمنا هماهنگی عنوان شده به صورت مرحله به مرحله انجام می پذیرد و تا پایان کار یک مرحله، دستور کار مرحله بعد توسط فرمتر صادر نمی شود.

2-      لیزر اسکنر(Laser Scanner ) که با دریافت اطلاعات چاپ از فرمتر آنها را به صورت پیکسل های نوری تحت مقاطع زمانی و فواصل تعریف شده توسط فرمتر به روی کارتریج تابش می کند. از اینجاست که با تابش لیزر اسکنر روی کارتریج قسمت مورد نظر باردار شده و آماده جذب تونر(Tuner)  می باشد. تونر در پرینترهای لیزری جایگرین جوهر در دستگاه های جوهر افشان است و ماده اصلی چاپ محسوب می شود.

3-      کارتریج یا تونر کارتریج (Tuner Cartridge) که منبع تغذیه مواد مورد نیاز برای چاپ می باشد. در مجموعه کارتریج چندین قطعه در آماده سازی، جذب و نهایتا انتقال تونر روی کاغذ دخیل هستند که هر یک با بار الکتریکی مختص خود کار می کند.

4-      برد های ولتاژ (High Voltage Board) که وظیفه تامین بار الکتریکی مثبت یا منفی را برای هر یک از قطعات کارتریج، ترنسفر رول (TransferRoll) و نیز فیوزینگ را بر عهده دارد.

5-       ترنسفر رول(Transfer Roll) که به صورت غلطکی اسفنجی با باری مخالف بار الکتریکی کاتریج می باشد و تحت فشار فنر های تعبیه شده علاوه بر انتقال کاغذ به قسمت های بعدی وظیفه مهمتری نیز بر عهده دارد که آن جذب بهتر تونر با اعمال بار الکتریکی مخالف از پشت کاغذ و جلوگیری از ریزش تونر از سطح کاغذ تا مرحله بعدی است. لازم به ذکر است، تونر به صورت پودری نرم و قابل ریزش از سطح کاغذ می باشد.

بعد از اتمام فرایند چاپ و پیاده سازی تونر تحت نقوشی از قبیل نوشته، عکس، نمودار، جدول و ... روی کاغذ نیاز به تثبیت همیشگی و ماندگار تونر روی کاغذ می باشد که این عمل در آخرین قسمت دستگاه با عنوان فیوزینگ یا فیوزر (Fuser) انجام می پذیرد. در فیوزینگ کاغذ منقوش تحت فشار و حرارت بالا اصطلاحا پخته می شود و کاغذ خروجی از فیوزینگ محصول فرآیندهای صورت پذیرفته این دستگاه مورد نظر است.

علاوه بر قطعات و قسمت های بالا واحدهایی همچون برد پاور (Power Board ) برای تامین برق و انرژی مورد نیاز هر قسمت، مجموعه چرخدنده ها یا گیربکس(Gearbox) جهت حرکت و چرخش هماهنگ قطعات پیکاپ اسمبلی، قطعات کاتریج، ترنسفر رول، قطعات فیوزینگ و سایر غلطک های دستگاه، موتور های دستگاه، سنسورها(sensor ) و قاب های دستگاه در چاپ و آماده سازی دخیل هستند.

به طور خلاصه بعد از دریافت اطلاعات توسط فرمتر از کامپیوتر فرمان اول که کشیدن کاغذ میباشد صادر می شود. بعد از کشیدن و رسیدن کاغذ توسط کاغذ کش به نقطه خاص (سنسور تشخیص کاغذ) فرمان دوم که ارسال اطلاعات به لیرز اسکنر میباشد باز هم توسط فرمتر صادر و فرایند اصلی چاپ آغاز میگردد. در تمام این مراحل موتور، چرخدنده ها، سنسورها و برد پاور در حال ایفای نقش هستند . هم زمان سنسورهای تشخیص کاغذ بر روی فیوزینگ نیز از حرکت کاغذ اطمینان حاصل می کنند و فیوزینگ با گرمای از پیش تثبیت و کنترل شده فرایند پخت را انجام می دهد.

نکته جالب اینجاست که کل این فرایند در طولانی ترین حالت به 10 ثانیه میرسد و در دستگاه های پیشرفته در حدود 1 ثانیه به طول می انجامد.

در زیر دیاگرام و قطعات نامبرده نشان داده شده است:

 1و2 – قطعات فیوزینگ (Fuser)

3- غلطک های خروجی (Exit Roll)

4- درام کاتریج (Drum) (قطعه ای که توسط لیزر باردار و تونر را به کاغذ منتقل می کند)

5- تونر کاتریج (Tuner Cartridge)

6- لیزر اسکنر (Laser Scanner)

7- تری (Tray) که محفظه نگهداری کاغذهاست

8و9- قطعات پیکاپ اسمبلی (Pickup Assembly)

10- غلطک انتقال دهنده کاغذ (Feed Roll)

11- ترنسفر رول (Transfer Roll)

شرکت ایراکام ارائه دهنده سرویس خدمات گارانتی در خصوص انواع دستگاه های لیزری می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فنی با ایراکام  تماس حاصل فرمایید.