افزایش طول عمر چیپ گرافیک

افزایش طول عمر چیپ گرافیکچیپ گرافیک یکی از قسمت های تحت فشار در لپ تاپ، بخصوص برای نسل جوان مشتاق به بازی های رایانه ای می باشد. پردازنده های گرافیکی به علت استفاده زیاد، طول عمرهای مختلف و خرابی های خاص خود را دارند. بروز مشکل در چیپ های گرافیکی، در بعضی مدل ها با اعمال تعمیرات قابل رفع و در پاره ای از اوقات منجر به تعویض کلی چیپ می گردد. در خصوص علت بروز این مشکل و از کار افتادن لپ تاپ می توان به این مهم توجه داشت که، یکی از پر کار ترین و گرم ترین و پر هزینه ترین قطعه داخل لپ تاپ ها چیپ های گرافیک می باشند. وجود گرمای ناشی از عملکرد چیپ باعث خراب شدن قلع های زیر چیپ Solder Ball- یا سوختن خود چیپ می شود و کاربر با مشکلاتی همچون: هنگ کردن، بلواسکرین، شطرنجی شدن تصویر، در هم شدن رنگ ها، به وجود آمدن خط های افقی در تصویر و یا سفید شدن صفحه نمایش مواجه می شود.

بمنظور افزایش طول عمر دستگاه راهکارهای ذیل پیشنهاد می شود:

سرویس به موقع فن خنک کننده، به منظور جلوگیری از کند شدن سرعت فن ناشی از گرد و خاک

تعویض خمیر سلیکون یا پد سیلیکون بمنظور انتقال گرما

استفاده از کول پد، جهت پایین نگه داشتن حرارت کلی بدنه لب تاپ

با انجام روش های یاد شده می توان تا حد زیادی از خرابی چیپ گرافیک جلوگیری نمود. بطور کلی در لب تاپ ها به علت فشرده بودن قطعات و نبود فضای اضافی برای عبور جریان هوا قطعات شدیدا  وابسته به فن بوده و هر گونه تغیر در نحو کار کرده فن میتواند به صورت مستقیم بر روی طول عمر قطعات داخل لب تاپ تاثیرگذار باشد.

شرکت پارس ایراکام ارائه دهنده گارانتی و خدمات در زمینه لب تاپ پاسخگویی نیازهای شما می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فنی و تعمیرات تخصصی با ایراکام تماس حاصل فرمایید.