تفاوت کارتریج اورجینال و طرح

تفاوت کارتریج اورجینال و طرحدراین مقاله با شرح قطعات مختلف کارتریج سعی در توضیح نحوه کارکرد و تفاوتهای بین کارتریج اورجینال (original) و طرح (Fake) را داریم.

درام (Drum): مهمترین و پرکاربرد ترین قطعه درکارتریج می باشد. این قطعه ی استوانه ای با لایه پوششی خاص خود نسبت به نور، علی الخصوص نور تابشی لیزر اسکنر، حساس و باردار میشود که همین بار الکتریکی موجب جذب تونر و پیاده سازی آن روی کاغذ می گردد. ضمنا تنها قطعه در تماس با کاغذ در مجموعه کارتریج درام می باشد.

مگنت (Magnet): بعد از درام مهمترین نقش را ایفا می کند و همانطور که از نامش پیداست خاصیت مغناطیسی (آهن ربایی) دارد. وظیفه مگنت جذب یکنواخت تونر از منبع تغذیه و انتقال به نقاط باردار روی سطح درام است. مگنت تنها با درام در تماس بوده و تیغه های ژلاتینی اطراف آن میزان تونر جذب شده را کنترل می کنند.

فوم رول(foam roller) : زیر درام و در تماس مستقیم با آن قرار دارد. این قطعه اسفنجی به عنوان خنثی کننده بار الکتریکی روی درام بعد از جذب از مگنت و چاپ روی کاغذ ایفای نقش می کند. فرایند خنثی کردن بارالکتریکی توسط فوم با القای ولتاژ براتصالات فوم رول بوسیله برد پاور(Power DC) انجام می پذیرد.

بلید (Blade): درنهایت بعد از انتقال تونر روی کاغذ مقداری از پودر (تونر) برسطح درام باقی می ماند که بلید با جنس ژلاتینی خود وظیفه جمع آوری، تمیز کردن و انتقال آنها به مخزن ضایعات را برعهده دارد.

با این تفاسیر عمده تفاوت بین کارتریجهای اورجینال و طرح مربوط به جنس درام است که منجر به انتقال بهتر تونر و درصد ضایعات کمتر می شود. همچنین جنس مگنت که باعث انتقال هماهنگ تر تونر به درام و نهایتا کیفیت مطلوب تر چاپ می شود.

درمورد جنس و نوع تونر مصرفی نیز این نکته حائز اهمیت است که تونر اورجینال علاوه برکیفیت بهتر درصد ضایعات کمتری نسبت به تونر های طرح را دارا است که این امر در نهایت راندمان کارتریج را بالا میبرد و از پودر ریزی داخل دستگاه و مشکلات بعدی جلوگیری می کند. همانند شارژ کارتریج تنها دلیل توجیه کننده استفاده از کارتریج طرح قیمت پایین تر و مقرون به صرفه بودن آن است. 

شرکت پارس ایراکام ارائه دهنده گارانتی و خدمات پاسخگویی نیازهای شما می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فنی و تعمیرات تخصصی با ایراکام تماس حاصل فرمایید.